Druhýkrát za týždeň sme to ne-dali so Zelenčom

08.08.2018 08:29

Tentoraz písal o zápase Bestrent Cup-u Hrnčiarovce - Zeleneč 3:4

Milí priatelia, mám pre vás dobrú správu. Teploty ustúpia. Ráno som začal kýchať a večer ma prestal zdraviť teplý Emil. Jednoznačne to indikuje ochladenie a mohlo by to byť už tento rok. Peklo, level 2.0, plná verzia, ešteže predtým popršalo a prvý pohárový zápas. S Linčom. Reparát. Jag ze slovenčiny. Pozveš si ich domo na 90-té výročí, ze špajze ci zmizne 1:2 džemu. A došli aj na nový pohár a trikrát hádajme, kdo odchádzal s úsmevom a namascenú hubu. A za takéto vety ma dole pod gymplom mučili, píš po slovensky, já že šak píšem, presunuli ma ešče o dve patra níže. Mali to tam prepracované, to boli cirkevníci, nakoniec som aj toho Bernoláka zapredal. Ťažké spomienky, ale aby som nadviazal niť. Reparát.

Pred týždňom na 90-té výročí sa u nás trochu zahráli a vyhrali 2:1, reku fajn, dobre, už nás nemôžu prekvapiť. No mohli. A pritom, tak pekne to začalo. Prvých 20 minút sa hral obojstranne svižný futbal. Vyrovnaný. Slovenský rozhlas by hlásil úroveň zápasu bez peremen. Nivoz stabl.

Potom sa to zlomilo. Už už sme sa dostávali do zápasu, a že jéééb, z 30 metrov Formanko vyslal taký projektil do brány, že našťastie netrafil nášho brankára. Mohol mu aj ublížit. 0:1. Odpovedal Danielito. Z 30 metrov vysadil bránu zo základov strelou do brvna, následnou dorážkou si Paťkoloó poslal loptu pravačkou do Dubového. Potom sme boli pri lopte presne dvakrát. Zo stredu sme rozohrali dozadu, aby sme hned dalšiu prihrávku dojekazili a toto sme úspešne predvádzali až do 26.minúty, kedy sa skóre prizastavilo na 0:3. Nebudem ani písať jak, to nech sa chlapci z Linča pochválá. Pravda je, že v tej päťminútovke nám spravili také bago, že o 4:30 som sa zobudil a v kuchyni som dal šmýkačku nadarmo.

Ale. My chlapci dedzinskí víme, že začiatok zápasu neznamená aj konec. Alebo tí sídliskoví. Na malé brány je najzrádnejší výsledok, kedy to už vyzerá úplne jasné. Potom to začne vyzerat, že súpera valcujú. Zasekávačky, klučky, prihrávečky, šetci chcú byt Messi. Postupne a potupne mohlo byt až šest kúskov, ale daj špicáka a potom oslavuj, v horskej lige tuším ešte nigdo ništ lepšé nevymyslel. A tak sme si odzadu a z plných plúc do vlastných radov povedali svoje a susedov sme načali gólom do šatne. Danielito sprava poslal loptu do mlynčeka na mäso, kde vyhráva ten najlepšie stavaný. Andy Brímus, zvaný tiež aj Kladivo. 1:3. Polčas. Skoro romantika. Jag ve filme, že sympatický hlavný hrdina zomiera, ale bojuje, nakoniec sa mu polepší. Aj my. Čo to je dva góle? Dáme jeden a Linčané nech sa trasú.  Od začiatku druhého dejstva sa hra zmenila. Respektíve vyrovnala. Misky váh sme už už preklápali na našu stranu, opäť sme však našou chybou vpredu stratili ľahkú loptu a po peknej kombinačnej akcii loptu upratal k bližšej žrdi v 73. minúte motor hostí Juraj Horváth. 1:4. Zdalo sa byť vymaľované. Ale v Hrnčiarovciach musíš maľovať na trikrát. Pílka hovorí Vilovi Kahnovi: niečo si zaželaj, budú padať lopty do brány. Priamy kop a bum da tss tss. Majstrovsky. Aj Emanuel Neuer by sa mohol v tej chvíli objednat na manikúru. Možno by to niektorý chytil, keby si na benefičný zápas pozval päť brankárov. Ale to by tam museli stáť všetci. A s nimi aj šetci svätí. A ked sme pri tých brankároch. Vilo. Prečítaj si to odzadu, a vynechaj V. Dostaneš Oli. Taková slovní hríčka. Niečo podobné ako keď v slove láska vyhodíš všetkých 5 písmen, dosadíš 4 nové a dostaneš pivo. Nie, nie, nie náhody sa nedejú, len to všetko musíš vidieť v širších súvislostiach. 2:4. V 84. minúte som dostal loptu do šprintu. Tak som počkal na útočníka hostí, nech mi skočí na chrbát, ale potom som to vysvetlil hore v zasadačke. Futbal neni len sprostá hra kopni, utekaj, nahraj, ja to vidím skôr ako šachy. Rozmýšlaj aspon štyri ťahy dopredu. Dobre, prešprintoval by som ešte 10 metrov. Ešte predtým som však videl na ihrisku ružových sloníkov a filajové korytnačky. Takto sme zahrávali štandardku na vlastnej polovici. Pílka dal na Sedla, ten posunul Danielitovi, ten z prvej za stopéra hostí našiel neskutočnou podkopávečkou Andyho Bé a ten si zoči voči brankára hostí vychutnal. 3:4. A kam by som asi dobehol já? 85.minúta dráma na svete. A mohla byť ešte väčšia.

V 90. minúte Muno zacentroval padajúci list pod brvno, Vilo ju síce odtál vyškrábal a chytil, v niektorých obciach kraja regulérny gól, čo je na tom že som loptu dokopol do brány aj s jeho rukavicáma? Aj by mi v prvej chvíli možno jednu puscil, ale bolela ho ruka. A tak fajn. Najprv to síce vyzeralo, že príde divákov jak na Čarnogurského demoštráciu, ale nakoniec sa podarilo zfunkčniť turnikety, stále to hovorím, načo potrebujeme hlasové rozpoznávanie, odtlačky prstov, občiansky a čistý register trestov, ked to ihrisko je z troch strán otvorené? Takže super divácka kulisa videla hádam pekné futbalové predstavenie s množstvom výstavných gólov a my sme sa už hádam poučili, že každá chyba sa trestá. Najvyšší čas.

Nazdáááááár